Government • 05 September, 2018

Yerkin Ongarbayev dismissed from his post as chairman of Committee on Religious Affairs

849 timeviewed

By order of the Minister of Social Development, Ongarbayev Yerkin Anuarovich was dismissed from the post of Chairman of the Committee on Religious Affairs of the Ministry for Religious Affairs and Civil Society of the Republic of Kazakhstan.

Recall, in accordance with the decree of the Head of State No. 707 of 28.06.2018 "On Measures to Improve the System of Public Administration of Kazakhstan," the Ministry for Religious Affairs and Civil Society was renamed the Ministry of Social Development. The new agency was given the functions and powers of the Ministry of Culture and Sports to implement state policy in the sphere of public consent.

The mission of the Ministry of Social Development of the Republic of Kazakhstan is the formation of constructive state-confessional relations, the strengthening of stability, the development of an effective system of partnership between the state and civil society institutions, the development and effective implementation of state youth and family policies.

Баннер
Last news

The code of Nur-Sultan airport changes

Kazakhstan • Yesterday

Kassym-Jomart Tokayev arrives in Ashgabat

President • 11 October, 2019

The Head of state arrives in Aktau

President • 10 October, 2019

The Head of state holds a number of meetings

President • 10 October, 2019

Tokayev to pay working visit to Turkmenistan

President • 09 October, 2019

Sooronbay Jeenbekov meets with Darkhan Kydyrali

Lifestyle • 09 October, 2019

Askar Mamin pays visit to Semey

Government • 08 October, 2019

President meets Vice President of Bulgaria

President • 07 October, 2019

The Golden man is represented in Malaysia

Lifestyle • 02 October, 2019

Head of state appoints new ambassadors

Appointment • 30 September, 2019

Askar Mamin pays working to visit to Baikonur city

Government • 26 September, 2019

Similar news