Berik Aryn appointed vice minister of social development of Kazakhstan

By the decree of the Government, Berik Aryn was appointed to the post of vice minister of social development of Kazakhstan and dismissed from his post of vice minister for religious affairs and civil society.

Егемен Қазақстан
20.07.2018 601

Berik Aryn was born in 1969 in the Taldykorgan region. He graduated from the Al-Farabi Kazakh National University with a degree in philology, Kazakh State Law University with a degree in Law.

He began his labor activity in 1994 as a referent, attaché of the Department for Middle East and Africa of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.

From 1996 to 2001 he worked as attache, third secretary, second secretary, first secretary of the Embassy of the Republic of Kazakhstan in the Kingdom of Saudi Arabia.

From 2001 to 2002 he was head of the office in the Department of Bilateral Cooperation between Africa and Ministry of Foreign Affairs of Kazakhstan. He headed of the Department of Asia, Middle East and Africa, Ministry of Foreign Affairs of Kazakhstan.

From 2002 to 2006, he was an adviser to the Embassy of the Republic of Kazakhstan in the Arab Republic of Egypt.

From 2006 to 2007 he served as chief inspector of the Foreign Policy Center of the Administration of the President of Kazakhstan.

From 2007 to 2009 he was head of the Department of Interparliamentary Relations and International Cooperation of the Senate of the Parliament of Kazakhstan.

From 2009 to 2011 he worked as Deputy Chief of Staff of the Senate of the Parliament of Kazakhstan.

From 2011 to 2016 he was Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Arab Republic of Egypt.

From 2012 to 2016 he was Permanent Representative of the Republic of Kazakhstan to the League of Arab States,

From 2012 to 2016 he concurrently worked as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Kingdom of Morocco, as well as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan in the Algerian People's Democratic Republic, the Republic of Tunisia.

Since June 2016, he held the post of vice minister for religious affairs and civil society of the Republic of Kazakhstan.

LATEST

23.10.2018

Dimash Qudaibergen to bring exclusive show to London

23.10.2018

Total investment in fixed assets for nine months increased by 21.6% — MID

23.10.2018

UAE Embassy participates in ‘Investment in Youth' conference in Astana

23.10.2018

Expert opinion on the President’s Address: Increase in minimum wage will boost country's GDP

23.10.2018

Kazakh Invest discusses prospects for further investment cooperation with European business

22.10.2018

Bishkek hosts 3rd fashion show with participation of children with Down syndrome

22.10.2018

Bakytzhan Sagintayev meets with Ambassador of China to Kazakhstan Zhang Xiao

22.10.2018

Sergei Chernetskii finishes third at Gree-Tour of Guangxi

20.10.2018

Nursultan Nazarbayev meets Russian, Uzbek presidents

19.10.2018

Nursultan Nazarbayev meets with EC President in Brussels

19.10.2018

Melodies of "Great Steppe" in Argentina

19.10.2018

Kazakh President meets with Shinzo Abe and Moon Jae-In

19.10.2018

Riccardo Minali sprints to 6th place in Nanning in Gree-tour of Guangxi

19.10.2018

Nursultan Nazarbayev meets with Emmanuel Macron

18.10.2018

Kazakh President meets with King Philippe of Belgium

18.10.2018

T. Suleimenov on improvement of state apparatus in framework of the Address: remuneration to be made on incentive principle

18.10.2018

Implementation of the Address reflected in improving competitiveness of economy — Timur Suleimenov

18.10.2018

Kazakhstan ranked first in three parameters of World Economic Forum rating — Timur Suleimenov

18.10.2018

Ministry of Finance of Kazakhstan: Tax Amnesty will affect 90,000 small and medium business entities

18.10.2018

Average salary in the country to grow by 9.1% — Alikhan Smailov on implementation of President’s Address

Comments(0)

ADD A COMMENT