Nurlan Yermekbayev appointed minister of defense of Kazakhstan

August 7, 2018, the President of Kazakhstan signed a Decree on the appointment of Nurlan Yermekbayev to the post of the minister of defense of the Republic of Kazakhstan. This was reported by the press service of Akorda.

Егемен Қазақстан
07.08.2018 114

"To appoint Yermekbayev Nurlan Bayuzakovich as minister of defense of Kazakhstan, dismissing him as assistant to the President – secretary of the Security Council of the Republic of Kazakhstan," the Decree said.

It should be noted that by the Decree of the Head of State, Saken Zhasuzakov was relieved of his post as minister of defense in connection with his transfer to another job. Thus, by order of the Head of State Saken Zhasuzakov was appointed head of the National University of Defense named after the First President of Kazakhstan – Elbasy. Earlier, the head of the University was Askhat Ryspaev, who was dismissed from his post by the Order of the Head of State.

Nurlan Yermekbayev was born January 1, 1963, in Shymkent.

In 1986, he graduated with honors from the Military Red Banner Institute of the USSR Ministry of Defense, as an officer with knowledge of Chinese and English. In 1996, he graduated from the Kazakh State Architecture and Construction Academy with a degree in engineering and economics. In different years he worked in commercial enterprises, the structure of the Ministry of Foreign Affairs, the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

Nurlan Yermekbayev served as advisor to the President of Kazakhstan —  at the Foreign Policy Center of the Presidential Administration (2006-2007), vice minister of foreign affairs (2007-2010), assistant to the President (2010-2012), ambassador extraordinary and plenipotentiary of Kazakhstan in the People's Republic of China, concurrently in the Socialist Republic of Vietnam and the Democratic People's Republic of Korea (2012-2014), assistant to the President —  Secretary of the Security Council (2014-2016), Minister of Religious Affairs and Civil Society (2016-April 2018).

From April 2018 to the present, he held the post of assistant to the President – Secretary of the Security Council of the Republic of Kazakhstan.

LATEST

15.08.2018

Nursultan Nazarbayev receives Senate Speaker Kassym Jomart Tokayev

15.08.2018

Kazakhstan to host first Worldwide Traditional Games in 2021

15.08.2018

Bakytzhan Sagintayev holds a meeting on development of healthcare system

15.08.2018

I am quite happy with my performance -  Michael Valgren

14.08.2018

About 5.5 million tons of coal shipped to households and population — Roman Sklyar

14.08.2018

Projected volume of coal for heating season is 3.5% higher than last year’s — Kazakhstan Temir Zholy

14.08.2018

Measures taken to prevent unreasonable increases in coal prices - Roman Sklyar

14.08.2018

Bakytzhan Sagintayev instructs to take measures to provide cities and villages with broadband internet access

14.08.2018

Government approves project of updated State Program Business Roadmap – 2020

14.08.2018

Kazakh PM gives a number of specific instructions on ensuring stable economic growth

14.08.2018

The volume of container transportation through Kazakhstan grew by 40% in seven months — MID

14.08.2018

Following the results of seven months, economic growth reached 4% — Ministry of National Economy

13.08.2018

Government meeting to be held August 14 in Ukimet Uyi

13.08.2018

Sabit Nurlybai appointed vice minister of energy of Kazakhstan

13.08.2018

Abzal Nukenov relieved of his post as vice minister for religious affairs and civil society of Kazakhstan

13.08.2018

Kazakhstan and Turkmenistan exchange ratification instruments

13.08.2018

Air Astana offers special fares for registered Astana Marathon participants

13.08.2018

Kazakh President meets with President of the Russian Federation Vladimir Putin

13.08.2018

Convention on the Legal Status of the Caspian Sea inked

12.08.2018

Kazakh President participates in the plenary session of the Fifth Caspian Summit

Comments(0)

ADD A COMMENT